Ρεάλ – Παναθηναϊκός 80-95: Η άμυνα – γρανίτης έφερε το έβδομο αστέρι

Με όπλο την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -14 στο ξεκίνημα της δεύτερης  περιόδου (41-27), κράτησε την Ρεάλ σε μόλις επτά πόντους ενεργητικό στην τρίτη περίοδο και 26 συνολικά  στο β’ μέρος και με την νίκη του με 95-80, στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, για έβδομη φορά στην ιστορία του.

Ο Εντιαγέ πραγματοποίησε… εκρηκτικό ξεκίνημα στον τελικό, καθώς σημείωσε τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του για το 8-3, ενώ ο Χεζόνια πέτυχε το 10-3, με την Ρεάλ να ξεκινά και τον τελικό εντυπωσιακά. Το τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε σε 10-6, με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη από δύο τρίποντα έκαστη. Τρεις βολές του Ναν έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (10-9), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει άμεσα. Ο Μούσα το… πήρε προσωπικά και με πέντε σερί πόντους έγραψε το 15-9, οι δύο ομάδες σκόραραν από την περιφέρεια λες και πέταγαν… βότσαλα στην θάλασσα (22-16), ο Μούσα συνέχισε το show του, για το 27-19, όμως ο Σλούκας με τρίποντο για το 27-22, έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του. Ο Γιαμπουσελέ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 30-22, με τον Ροντρίγκεθ από την γραμμή των βολών να πετυχαίνει το 32-22, όμως το σημαντικότερο πρόβλημα του Αταμάν, ήταν το τρίτο φάουλ του Κέντρικ Ναν. Ο Σλούκας με 2/2 βολές μείωσε σε 32-24, με το… χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Ρεάλ μπροστά με   36-25, χάρη σε 2/2 βολές του Πουαριέ.

Με καλάθι του Σλούκα και τρίποντο του Γιαμπουσελέ για το 39-27, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του Βερολίνου. Ο Κοζέρ ανέβασε την διαφορά στο +14 για τους πρωταθλητές Ευρώπης (41-27), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 4-0 με τους Χουάντσο και Σλούκα για το 41-31. Ο Λεσόρ ανέβασε το πράσινο σερί στο 6-0 (41-33), με την άμυνα του Παναθηναϊκού να έχει μπλοκάρει τους Καστιγιάνους και τον Λεσόρ να… ροκανίζει ακόμα περισσότερο την διαφορά (41-35), αναγκάζοντας τον Ματέο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Πουαριέ με εντυπωσιακό φόλλου – κάρφωμα, έσπασε το σερί του Παναθηναϊκού (43-35), όμως ο Λεσόρ συνέχισε να εκμεταλλεύεται την απουσία του Ταβάρες, ρίχνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά (43-38), φορτώνοντας και τον Πουαριέ με το δεύτερο φάουλ. Νέα εκπληκτική άμυνα, αυτή τη φορά του Γκραντ πάνω στον Μούσα, με τον Αμερικανό να κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ από τον παίκτη της Ρεάλ, όμως ο Χεζόνια έδωσε… βαθιά ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 46-39. Ο Γκραντ  απάντησε και αυτός με τρίποντο για το 46-42, με τον Παναθηναϊκό να έχει επιστρέψει για τα καλά. Νέο τρίποντο, του Βιλντόσα, για το 46-45, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 18-5 από την στιγμή που βρέθηκε στο -14. Το τρίποντο του Μούσα από την γωνία έφερε το 51-47, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Καμπάτσο, έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους Καστιγιάνους (54-47), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 54-49, μετά από καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο, με καλάθι και μάλιστα τρίποντο, του Σλούκα, για το 54-52. Ο Λεσόρ κέρδισε το τρίτο φάουλ, τόσο του Ταβάρες όσο και του Καμπάτσο, ενώ ο Χουάντσο μειώνει και πάλι στον πόντο (56-55). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το μομέντουμ του αγώνα και το τρίποντο του Ναν για το 56-58 έφερε τους «πράσινους» για πρώτη φορά σε θέση οδηγού, με τον Ματέο να καλεί σε τάιμ άουτ.  Το τρίτο φάουλ και του Γκραντ είναι ένα πρόβλημα για τον Αταμάν, όμως η άμυνα συνέχισε να λειτουργεί στην εντέλεια, με τους Καστιγιάνους να έχουν… σπάσει τα καλάθια, έχοντας πετύχει μόλις δύο πόντους μετά από περισσότερα από έξι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο! Ο Λεσόρ χρεώθηκε και αυτός το τρίτο του φάουλ, με τον Μούσα με 1/2 βολές να μειώνει σε 57-58. Ο Ναν με ένα εύκολο λέι απ σημείωσε το 57-60, ο Χεζόνια συνέχιζε να αστοχεί από την περιφέρεια, με τον Πουαριέ να μειώνει σε 59-60. Ο Σλούκας με 1/2 βολές κράτησε τον Παναθηναϊκό στο… τιμόνι (59-61), όμως οι Καστιγιάνοι, πλέον, αστοχούσαν και στα ξεμαρκάριστα τρίποντα, την ώρα που Σλούκας (μετά από τεχνική ποινή στον Πουαριέ, το 4ο φάουλ του) και Καλαϊτζάκης, από την γραμμή των βολών, έδωσαν… αέρα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό (59-64). Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με λέι απ μείωσε σε 61-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να κρατάνε την Ρεάλ σε μόλις επτά πόντους ενεργητικό, έχοντας πετύχει οι ίδιοι 15.

Με καλάθι του Ναν για το 61-66 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του τελικού. Ταβάρες και Ροντρίγκεθ, με ένα γρήγορο 4-0 έφεραν το ματς στον πόντο (65-66), όμως Γκραντ και Μήτογλου, με ένα δικό τους 5-0, έστειλαν την διαφορά στο +6 (65-71).  Τεράστιο καλάθι  του Γκραντ εκτόξευσε την διαφορά στο +8 (65-73), με τον Χεζόνια, με γκολ – φάουλ να μειώνει σε 68-73. Το τρίποντο του Γιουλ για το 71-73, έφερε το ματς σε απόσταση βολής, όμως ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο τρίποντα έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +9 (71-79). Ο Γιουλ με νέο δικό του τρίποντο μείωσε σε 74-79, με τον Ταβάρες με κάρφωμα να φτάνει και πάλι σε απόσταση βολής (76-79). Ο Ναν με ένα δύσκολο σουτ μπροστά από τον Ταβάρες έγραψε το 76-81, με τον Αμερικανό, με λέι απ να γράφει το 76-83. Ο Λεσόρ κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Καμπάτσο, με το τρίποντο του Μήτοιγλου για το 76-86 να… τελειώνει τον τελικό. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με 95-80 και την κατάκτηση της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

Οn fire: Εξαιρετικός ο Σλούκας με 24 πόντους

Ξεχώρισαν: Σπουδαία εμφάνιση από τον Λεσόρ με 17 πόντους, ενώ ο Ναν ήταν ο κλασσικός… φονιάς με 21 πόντους. Για την Ρεάλ, που μετά το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, παγιδεύτηκε στις… δαγκάνες των «πράσινων», ο Μούσα είχε 15 πόντους και ο Καμπάτσο 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Παναθηναϊκό (77-95) στο 39’

Διαιτητές: Ρότσα, Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά