Παναθηναϊκός-Παρτίζαν 64-75 :Έσπασαν τα καλάθια οι πράσινοι, φιλική νίκη για τους Σέρβους σε ένα ιστορικό παιχνίδι

Πιο έτοιμη εμφαν΄ίστηκε η Παρτίζαν στο παρκέ του Καλλιμάρμαρου σε σύγκριση με τον εξαιρετικά άστοχο (κυρίως από την περιφέρεια) Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα η ομάδα του Ζοτς να πανηγυρίσει την νίκη με σκορ 75-64 μπροστά σε 35.000 φίλους του τριφυλλιού.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στην διάθεση του τους Μπράουν και Καλαϊτζάκη, ενώ και οι Λεσόρ και Σλούκας , αλλά και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, αγωνίστηκαν για λίγα λεπτά, κάτι που σαφέστατα επηρέασε το παιχνίδι του «τριφυλλιού». Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν και ιδιαίτερα… θελκτικό  για τον κόσμο, όπως δείχνει το 8-15 υπέρ της Παρτιζάν. Ίδια η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Σέρβους να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ (30-21), κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (27-36), φτάνοντας, μάλιστα, στο +12, λίγο πριν το φινάλε (24-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και με τους Γκραντ και Χουάντσο… ροκάνισε την διαφορά στους πέντε πόντους (37-42). Κάπου εκεί, όμως, ακολούθησε ένα 13-4 για την ομάδα του Ζοτς, που ξέφυγε με 55-41, με το +14 να διατηρείται μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (43-57). Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά, χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Παπαπέτρου (62-69), όμως η Παρτιζάν διατήρησε την ψυχραιμία της μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 75-64.

Ο Ναν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ για την Παρτιζάν, Γουάσινγκτον και Ντέιβις είχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 36-27, 57-43, 75-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μωραΐτης 2, Σλούκας, Οσμάν 5 (4 ριμπάουντ), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 7 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 11, Ναν 16 (1/4 τρίποντα), Λεσόρ, Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 7 (6 ριμπάουντ), Γιούρτσεβεν 6 (8 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 12 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 8, Τζόουνς 9 (4 ριμπάουντ), Ντιλικινά 4, Ουάσινγκτον 13 (1/5 τρίποντα), Κοπρίβιτσα 1, Νάκιτς 2, Ποκουσέβσκι 8, Μπράουν 2, Μπόνγκα 5, Τζόουνς 11 (8 ριμπάουντ)