Μονακό - Βίρτους Μπολόνια 101-85 : Τους έδεσε (Ο)κόμπο στο "Πριγκιπάτο"

Με τον Έλι Οκόμπο να δίνει την "σπίθα" του come-back και τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί την καλύτερή του φετινή εμφάνιση (19 πόντους,5 ασσίστ), η Μονακό νίκησε με 100άρα την Βίρτους (101-65)  και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο. "Αγνώριστοι" οι Ιταλοί στο δεύτερο ημίχρονο που ξέμειναν από ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν την τέταρτη φετινή τους ήττα (0-4) στην Euroleague.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν ολίγον τι "άτσαλα" και μονοδιάστατα στην επίθεση. Αντίθετα, με πιο "μυαλωμένο" και συνάμα σωστό τακτικά μπάσκετ μπήκε η Βίρτους, που έβρισκε αμαρκάριστα σουτ και έψαχνε σε πολλές περιπτώσεις να χτυπήσει στα μις-ματς και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-24. Από την καλή άμυνά τους, έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση στα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι,που προηγούνταν με 38-30 στο 15' λεπτό. Ωστόσο, ο "βιρτουόζος" Έλι Οκόμπο ήταν σε τρελά κέφια και με 10 σερί δικούς του πόντους, παρέσυρε Τζαιτέ και Μάικ Τζέιμς να ακολουθήσουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτηρία με το αρκετά υψηλό σκορ 46-47.

Ο Στράζελ με το 4ο προσωπικό του τρίποντο και ο "οδοστρωτήρας" Τζαιτέ, έκαναν στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης το 56-47 και έδωσαν άλλον αέρα στους μονεγάσκους. Και οι δύο ομάδες, όσο περνούσε η ώρα, γινόντουσαν πιο συμπαγείς αμυντικά και πήγαιναν σε πιο σετ επιθέσεις, ευρισκόμενες κοντά στο σκορ. Ένα μικρό ξέσπασμα όμως του Τζόρνταν Λόιντ έφερε τους γηπεδούχους στο +11 ( 67-56, 28'). Η μόνη απάντηση των ιταλών, ήταν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 71-64. Η Μονακό πήγαινε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, έβαζε πολλούς παίκτες στην εξίσωση του σκορ και αύξανε συνεχώς την διαφορά υπέρ της (89-74 , 3' πριν την λήξη). Η Βίρτους δεν είχε φαντασία στην επίθεση, δεν έβγαλε αντίδραση και έτσι γνώρισε την ήττα με 101-85.

Για την Μονακό οι καλύτεροι του αγώνα ήταν ο Οκόμπο με 20 πόντους και 6 ασσίστ και ο Τζέιμς με 19 πόντους και 5 ασσίστ. Από την Βίρτους "διασώθηκε" ο Σενγκέλια με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και οι Ντιούφ και Κορντινιέ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα : 20-24, 46-47, 71-64, 101-85