Εφές – Ολυμπιακός 91-89: Εγκλημάτισε στο φινάλε

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Λάρκιν (24 πόντοι) και την… μάστιγα των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 85-86 στο 38’. Κάπου εκεί, όμως, τρία… εγκληματικά λάθη (δύο ο Φουρνιέ, ένα ο ΜακΚίσικ)… καταδίκασαν τους «ερυθρόλευκους», με την Εφές να φτάνει στην νίκη με 91-89 και στο 2-2, ρεκόρ που έχει, πλέον και η ομάδα του Πειραιά.

Με τον Εβάν Φουρνιέ να σημειώνει τους πέντε πρώτους πόντους της ομάδας του (2-5), ξεκίνησε η αναμέτρηση της Κωνσταντινούπολης. Το γκολ – φάουλ του Φαλ για το 3-8, έδωσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους», με τον Βεζένκοβ να γράφει το 3-10 και τον Μιγιάτοβιτς να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ έγραψαν το 5-14, με τον Βούλγαρο φόργουορντ, με ένα απίθανο τιπ και στην συνέχεια με νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό, να εκτοξεύει την διαφορά στο +13 (5-18). Το γκολ – φάουλ του Σμιτς έριξε την διαφορά στους 10 (8-18), όμως το σημαντικότερο πρόβλημα ήταν πως, μετά τον Φουρνιέ και ο Φαλ φορτώθηκε με δύο φάουλ.  Ο Πετρούσεβ με γκολ – φάουλ έστειλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +15 (8-23), ο Σμιτς με τρίποντο μείωσε σε 11-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Σέιν Λάρκιν, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (18-25), όμως Ντόρσεϊ και Πίτερς, με ένα γρήγορο 5-0, έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +12 (18-30). Ο Λάρκιν συνέχισε να… πυροβολεί (21-30), με τον Γιλμάζ να μειώνει ακόμα περισσότερο (25-32). Νέο τρίποντο του Γιλμάζ, για το 28-32, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ, καθώς η Εφές επέστρεψε στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το τάιμ άουτ με ένα 5-0 δια χειρός Πίτερς και Ντόρσεϊ (28-37), όμως η Εφές απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 33-37. Νέο καλάθι του Τόμπσον για το 35-38, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 44-41, χάρη σε καλάθι στην εκπνοή του Τάιλερ Ντόρσεϊ, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν να βγάλουν επίθεση σε 3,2 δευτερόλεπτα!

Με 2/2 βολές του Σάσα Βεζένκοβ για το 41-46, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης. Η Εφές απάντησε με ένα γρήγορο 4-0, φτάνοντας το ματς στον πόντο (45-46), όμως Φουρνιέ και Φαλ διατήρησαν τους «ερυθρόλευκους» σε θέση… οδηγού (47-52). Ο Φουρνιέ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 50-56, όμως ο Μπράιαντ απάντησε με δικό του τρίποντο για το 53-56. Νέο τρίποντο του Φουρνιέ για το 53-59, όμως η Εφές απάντησε και αυτή με τρίποντο του Λάρκιν για το 56-59. Ο… βομβαρδισμός συνεχίστηκε και πάλι με τον Μπράιαντ για την ισοπαλία (59-59), όμως ο ΜακΚίσικ με δικό του μακρινό σουτ πέτυχε το 63-67, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με +5 (65-70), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του… σεληνιασμένου Εβάν Φουρνιέ.

Με γκολ – φάουλ του Ράιτ για το 65-73, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Τόμπσον για το 70-75, κρατά ζωντανή στο παιχνίδι την Εφές, με τον Μπομπουά να φέρνει και πάλι τους Τούρκους σε απόσταση βολής (74-77). Το απίστευτο άλει ουπ κάρφωμα του Πουαριέ, έφερε και πάλι το ματς στον πόντο (78-79), όμως ο ΜακΚίσικ ήταν… ζεστός και με τρίποντο πέτυχε το 78-82. Λάρκιν και Νουόρα έφεραν το ματς στα ίσα (82-82), ενώ ο Μπράιαντ με τρίποντο για το 85-82, έβαλε τους Τούρκους για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Φουρνιέ και Φαλ με 4/4 βολές έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά (85-86), ο Λάρκιν έγραψε το 87-86, με τους Πειραιώτες να… εγκληματούν, κάνοντας τρία συνεχόμενα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Μπράιαντ στα 10’’ με floater έγραψε το 89-86,  ο Φουρνιέ έκανε airball στο τρίποντο, με την Εφές να φτάνει στην νίκη με 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

Οn fire: Ο Λάρκιν ήταν ασταμάτητος με 24 πόντους.

Ξεχώρισαν: Οι 13 πόντοι του Τόμπσον έκαναν «ζημιά» στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε κορυφαίο αλλά και… μοιραίο τον Εβάν Φουρνιέ με 20 πόντους, αλλά και δύο τεράστια λάθη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Ολυμπιακό (8-23) στο 9’

Διαιτητές: Ντιφαλά, Λάτισεβς, Τσίτσι