Βιλερμπάν-Μπασκόνια 76-69: Σπουδαία ανατροπή και νίκη για τους Γάλλους στα τελευταία λεπτά

Η Βιλερμπάν πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με σορ 76-69, καθώς γύρισε το παιχνίδι από διψήφια διαφορά (56-67,34:00) και έφτασε στο 2-2 στην διοργάνωση.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η Βιλερμπάν όπου με τα τρίποντα του Μαλεντό, του Λι κι του Λάιτ προηγήθηκε από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά (13-2). Οι Γάλλοι κράτησαν το προβάδισμά τους με τους Βάσκους να μειώνουν σε 20-12 στο τέλος της περιόδου.  Λοβέρν και Σάκο έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην Βιλερμπάν (27-14). Οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω  μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ (38-26).

Στο δεύτερο μέρος, οι Γάλλοι συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 25’ (47-36). Οι Ισπανοί αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Φόρεστ και τον Μονέκε έτρεξαν ένα 18-6 και γύρισαν το παιχνίδι σε 54-53 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί με ένα 13-3 πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (56-67) στο 34’. Μετά ήρθε το black out. Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα 20-2 με κυρίαρχο τον Μαλεντόν έκαναν ανατροπή στην ανατροπή και πανηγύρισαν την δεύτερη τους νίκη με σκορ 76-69.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μαλεντόν με 25 πόντους και Σάκο με 14 πόντους και 12 ριμπαόυντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Μονέκε έκλεισε το παιχνίδι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-12,38-26,53-54,76-69