Παρτιζάν – Βίρτους 69-70: Ο Κλάιμπερν της… έκλεισε το σπίτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουίλ Κλάιμπερν ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης στα 12’’, η Βϊρτους Μπολόνια πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι, επικρατώντας της Παρτιζάν με , ανοίγοντας λογαριασμό στην φετινή Euroleague, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Στο 2-3 έπεσε το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έχασε την ευκαιρία για την νίκη στο φινάλε, όμως το τρίποντο του Ντιλικινά δεν βρήκε στόχο.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Παρτιζάν στο παιχνίδι, με τους Σέρβους να μπαίνουν… γκαζωμένοι στο ματς, προηγούμενοι με 16-7 στο 5’’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη., Κλάιμπερν και Μόργκαν έτρεξαν ένα 8-0 για τους Ιταλούς, που έφεραν το ματς στον πόντο (16-15), όμως ο Ταϊρίκ Τζόουνς είχε τον τελευταίο λόγο και με τέσσερις προσωπικούς πόντους, έγραψε το 20-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Ποκουσέβσκι για το 23-15, έφερε και πάλι την Παρτιζάν στο +8, όμως η Βίρτους είχε για ακόμα μία φορά είχε τις απαντήσεις και με τους Κλάιμπερν και Σενγκέλια, ισοφάρισε στους 25 πόντους. Μπονγκά και Λούντμπεργκ έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντους για την  Παρτιζάν (34-29), το οποίο οι Σέρβοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (37-32).

Ο Λούντμπεργκ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ημίχρονο και με συνεχόμενους πόντους έφερε για ακόμα μία φορά την Παρτιζάν στο +8 (40-32). Μαρίνκοβιτς και Ταϊρίκ Τζόουνς ανέβασαν την διαφορά στο +9 (52-43), όμως ο Κλάιμπερν συνέχισε το εξαιρετικό του παιχνίδι και με την βοήθεια του Κορντινιέ, έφερε την Βίρτους για ακόμα μία φορά σε απόσταση βολής (56-55), με τους γηπεδούχους, πάντως, να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +4 (61-57).  Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σενγκέλια με τρίποντο να μειώνει σε 65-64 και τον Κορντινιέ, με 2/2 βολές, να βάζει τους Ιταλούς για πρώτη φορά μπροστά (65-66). Το τρίποντο του Λούντμπεργκ για το 68-66 έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με τον Κλάιμπερν να ισοφαρίζει σε 68-68. Ο Λούντμπεργκ, με 1/2 βολές πέτυχε το 69-68 στα 69’’, με την άμυνα των Σέρβων να αναγκάζει τους Ιταλούς σε παράβαση 24’’. Ο Ντιλικινά έκανε λάθος στα 24’’, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει μεγάλο καλάθι στα 12’’ για το 69-70. Η Παρτιζάν είχε μία τελευταία επίθεση στην διάθεση της, το λέι απ του Λούντμπεργκ ήταν απελπιστικά άστοχο, ο Ντιλικινά έκλεψε στην επαναφορά των Ιταλών, όμως έκανε airball στο τρίποντο της νίκης, με την Βίρτους να φεύγει νικήτρια με 70-69 από το Βελιγράδι.

Στους 27 πόντους, ανάμεσα τους και το νικητήριο καλάθι του αγώνα, σταμάτησε ο Κλάιμπερν, με τον Κορντινιέ να ακολουθεί με 12. Για την Παρτιζάν, 20 πόντους είχε ο Ταϊρίκ Τζόουνς, που όμως αποχώρησε με τραυματισμό στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Λούντμπεργκ να ακολουθεί με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-32, 61-57, 69-70