Μπασκόνια – Άλμπα 80-57: Άμυνα και Χάουαρντ… τσάκισαν τους Γερμανούς

Με την άμυνα της Μπασκόνια να… τσακίζει κόκκαλα και τον Μάρκους Χάουαρντ να… πυροβολεί ακατάπαυστα (26 πόντοι), οι Βάσκοι ξεπέρασαν με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Άλμπα (80-57). Στο 3-2 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 1-4 υποχώρησαν οι Γερμανοί.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπασκόνια το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Άλμπα, με τους Βάσκους να… κλειδώνουν τα επιθετικά ατού των Γερμανών. Χαρακτηριστικό το 10-1, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Η Άλμπα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 15-9 και 17-11, όμως ένα τρίποντο του Λουβαβού Καμπαρό και ένα καλάθι του Χολ, έφεραν το double score (22-11), με τους γηπεδούχους να κρατάνε το +11, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (24-13). Μονέκε και Ντιόπ έστειλαν με το… καλημέρα της β’ περιόδου, την ομάδα τους στο +15 (28-13). Μάλιστα, το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και ακόμα ένα καλάθι του Μονέκε, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 20 πόντων στην Μπασκόνια (35-15), με την Άλμπα, πάντως, να αντιδρά και με πρωταγωνιστή τον Μπιν, να ρίχνει την διαφορά στους 13 πόντους, όπως δείχνει το 39-26 του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα της Βιτόρια, με την Μπασκόνια να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Παρά το επιμέρους 3-10 της Άλμπα, με το ξεκίνημα, που… ροκάνισε την διαφορά στους έξι πόντους (42-36), η απάντηση των Βάσκων ήταν σαρωτική, καθώς στα υπόλοιπα 6-47 της περιόδου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 21-4 (!), που εκτόξευσε και πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με την Μπασκόνια να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με 63-40. Το καλάθι του Χάουαρντ, με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έγραψε το 65-40, η Άλμπα με ένα 7-0 έριξε και πάλι την διαφορά στους 18 (65-47), όμως  ακόμα ένα τρίποντο του Ρογκαβόπουλου, για το 68-47… έκοψε τα φτερά των φιλοξενούμενων. Πέντε προσωπικοί πόντοι του Χέρμανσον, για το 68-52, μείωσαν την διαφορά στους 16, όμως η Μπασκόνια κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της σημαντικό προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 80-57, που την φέρνει στο 3-2, την ώρα που η Άλμπα έπεσε στο 1-4.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μάρκους Χάουαρντ, που τελείωσε το ματς με 26 πόντους, με τον Λουβαβού Καμπαρό να ακολουθεί με 11. Για την Άλμπα, ο Χέρμανσον είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57