Κλίπερς - Νάγκετς 89-104: To Ντένβερ στους τελικούς της Δύσης!

Οι Νάγκετς διέλυσαν με 89-104 τους Κλίπερς στο Game 7 και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Δύσης, επιστρέφοντας από το 1-3 στην σειρά!

Οι Νάγκετς «σόκαραν» για ακόμα μία φορά την ομάδα του Λος Άντελες, η οποία έδειξε να μη μπορεί να διαχειριστεί τις ορέξεις των αντιπάλων της. Το Ντένβερ είχε τα ηνία της αναμέτρησης ύστερα από το πρώτο ισορροπημένο πρώτο μισό του αγώνα και με ηγέτη τον Τζαμάλ Μάρεϊ έγραψε ιστορία, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.

Ο Μάικ Μαλόουν είδε τους παίκτες του στην τρίτη περίοδο να προηγούνται με 74-82 και στη συνέχεια να ανεβάζουν «στροφές» και να φτάνουν την διαφορά στους 20 πόντους (80-100). Οι Κλίπερς από τη μεριά τους έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 7 λεπτά!

Έτσι, το Ντένβερ έγραψε ιστορία στο ΝΒΑ, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που επιστρέφει 2 φορές από το 3-1.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο... καυτός Τζαμάλ Μάρεϊ με 40 πόντους, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς μέτρησε 15 πόντους, 22 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 20 πόντους, με τον Κουάι Λέοναρντ να μένει στους 14 πόντους με 6/22 σουτ και τον Πολ Τζορτζ στους 10 πόντους με 4/16 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 56-54, 74-82, 89-104

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 14 (6/22 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χούμπατς 6, Μπέβερλι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρελ 20, Τζάκσον, Γουίλιαμς 7 (3/11 σουτ, 1 τριποντο, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ, Μαν, Σάμετ 3 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 6 (2), Γκραντ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 16 (22 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Μάρεϊ 40 (6/13 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάμλι 1, Πόρτερ 2 (7 ριμπάουντ), Κρεγκ 6 (6 ριμπάουντ), Μπάτες-Ντιοπ, Μόρις 5 (1), Ντόζιερ, Ντάνιελς