Ρεάλ Μ. – Μπάγερν Μ. 100-82: «Βασιλική» 100άρα με Κάρολ

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στο β’ μέρος και με πρωταγωνιστή τον Τζέι Σι Κάρολ, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν Μονάχου με 100-82, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί δύο αγώνων στην Euroleague.

Οι Καστιγιάνοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, αποκτώντας γρήγορα διψήφια διαφορά (27-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, παρά την αποβολή του Τρινκιέρι μόλις από το 3ο λεπτό, απέδειξαν γιατί βρίσκονταν στην κορυφή της βαθμολογίας και με ένα επιμέρους  17-28, προηγήθηκαν με 45-44 στο 19’. Το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, άνηκε στην Ρεάλ, που έτρεξε ένα 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα, για το 49-45 του ημιχρόνου.

Οι Βαυαροί έμειναν στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το 25’ (55-55), όμως από εκεί και πέρα η «Βασίλισσα» πήρε τα ηνία του αγώνα, το τρίποντο του Τόμπκινς έστειλε και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (70-60), με την τελευταία περίοδο να εξελίσσεται σε παράσταση για έναν ρόλο για τους γηπεδούχους. Έτσι το τελικό  100-82 φέρνει την Ρεάλ στο 2-4, με την Μπάγερν να πέφτει στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82