Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 71-72: Πήρε το "διπλό" με κορυφαίο τον Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα παρότι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά και να αλώσει το Fernando Buesa Arena, νικώντας τους γηπεδούχους με 72-71 και παίρνοντας μια "άτυπη" ρεβάνς από τον χαμένο τελικό του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με 38-37 στο τέλος του ημιχρόνου και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε το προβάδισμα, αν και δεν ξέφευγε στο σκορ. Η Μπασκόνια με 13 σερί πόντους στην τέταρτη περίοδο πάτησε το γκάζι και βρέθηκε ακόμη και στο +11 (69-58).

Οι μπλαουγκράνα συνεχώς μείωναν την διαφορά και τελικώς με καλάθι του Αμπρίνες 52"" έκαναν το 72-71 και πήραν το σπουδαίο ¨διπλό" στην έδρα της Μπασκόνια.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Ντέιβις με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Ντράγκιτς και Πολονάρα με 15 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 19-20, 37-38, 56-57, 71-72