ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 89-86: Ο Χίλιαρντ την γλίτωσε από την αυτοκτονία!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα... χρειάστηκε κόντρα στη Μπασκόνια, καθώς αν και βρέθηκε στο +15 είδε τη Μπασκόνια να φέρνει το ματς στα ίσα και να βάζει φωτιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Σπουδαία εμφάνιση από τον Χίλιαρντ ο οποίος οδήγησε τους Μοσχοβίτες στην 5η νίκη τους στην Euroleague (5-3).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Γιάνις Στρέλνιεκς και Μάικ Τζέιμς επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της κόντρα στη Μπασκόνια, καθώς έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (15-5) και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι προσπάθησαν να περάσουν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 4 πόντους (26-22), ωστόσο οι παίκτες του Ιτούδη, με κορυφαίο τον Χίλιανρτ (μέτρησε 18 πόντους στο πρώτο μισό), πάτησαν εκ νέου το «γκάζι» και έφτασαν έως και στο +13 (42-29).

Οι Μοσχοβίτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο (68-58, 30'), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και με ένα σερί 10-0 λίγο πριν το φινάλε, έβαλαν... φωτιά στο ματς, φέρνοντας το ματς στα ίσα (82-82, 29').

Μόλις 23'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Χίλιαρντ έδωσε «ανάσες» στους συμπαίκτες τους, ευστοχώντας σε τρίποντο (87-84). Ο Σεντεκέρσκις έκανε επιθετικό φάουλ στη συνέχεια και Μιλουτίνοφ ευστόχησε σε δύο βολές, λίγο πριν ο Γιουσούφα διαμορφώσει το τελικό 89-86.

Από τους νικητές ο Χίλιαρντ ξεχώρισε με 31 πόντους, ενώ ο Χάκετ μέτρησε 16 πόντους.

Από τη μεριά των Βάσκων, ο Φολ πέτυχε 19 πόντους και ο Χένρι 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-25, 66-58, 89-86.