Μπούργος-Εστουντιάντες 91-71: Έκαναν το καθήκον τους οι γηπεδούχοι

Η Μπούργος υπερασπίστηκε την έδρα της , νικώντας την Εστουντιάντες με 91-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στην πέμπτη θέση και στο 7-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-7 και την 13η θέση.

Η Μπούργος ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17), αλλά η Εστουντιάντες βρήκε τον τρόπο ώστε να είναι οι δύο ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο (38-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία του παιχνιδιού (60-54) και με ένα επί μέρους 31-17, νίκησαν την Εστουντιάντες με 91-71 και το πανηγύρισαν με ένα ιδιαίτερο τρόπο.

Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Ριβέρο και Μπενίτε με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εστουντιάντες  διακρίθηκαν οι Τζεντίλε και Αβράμοβιτς με 16 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 23-17, 38-38, 60-54, 91-71