ΤΣΣΚΑ Μ. – Ρεάλ Μ. 74-73: Τζέιμς και… τέζα η Βασίλισσα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ λύγισε την αντίσταση της Ρεάλ Μαδρίτης και με το υπέρ της 74-73, πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη της, φτάνοντας στο 8-3. Ο Αμερικανός ήταν… όλα τα λεφτά για τους Μοσχοβίτες, τελειώνοντας το παιχνίδι με 28 πόντους, πετυχαίνοντας 10 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά, κυρίως, το απίστευτο τρίποντο – φάουλ στο φινάλε, το οποίο χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Ρώσους, καθώς οι Καστιγιάνοι απάντησαν με ένα επιμέρους 2-11 για το 8-11, διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντο του Τόμπκινς (17-20). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ακόμα δύο τρίποντες… βόμβες από πλευράς Ρεάλ, με τους  Γιουλ και Ράντολφ να γράφουν το 17-26. Τα σουτ από την περιφέρεια διαδέχονταν το ένα το άλλο και από τις δύο πλευρές, με την Ρεάλ, μάλιστα, να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με τρίποντο του Γιουλ (25-36). Κάπου εκεί, όμως, η ΤΣΣΚΑ…  ξύπνησε και με του Κλάιμπερν, Τζέιμς και Βόιτμαν, έτρεξε ένα 10-0 για το 35-36, με τον Ταβάρες να γράφει το 35-38 του ημιχρόνου.

Το καλάθι του Ντεκ για το 35-40, έφερε και πάλι την Ρεάλ στο +5, όμως αυτή τν φορά η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε την Βασίλισσα να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, όχι μόνο έφερε άμεσα το ματς σε μία ισορροπία, αλλά με τους Κλάιμπερν και Μιλουτίνοφ πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (51-47).  Τέσσερις σερί πόντοι των Γιουλ και Ταβάρες έβαλαν και πάλι την Ρεάλ μπροστά με 61-60 στο 32’, όμως ο Τζέιμς… πήρε το όπλο του και με 10 σερί πόντους έγραψε το 70-66.  Γιουλ και Ράντολφ αστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το προσπέρασμα, με τον τελευταίο να πατάει γραμμή στα 52’’.  Οι Μοσχοβίτες… ανταπέδωσαν το λάθος στα 37’’, με τον Τόμπκινς να… πυροβολεί για τρεις στα 22’’ για το 70-71, με την ΤΣΣΚΑ να έχει μία τελευταία επίθεση για την νίκη. Την ευθύνη ανέλαβε, ποιος άλλος, ο  Μάικ Τζέιμς, που και αν και αστόχησε στο  πρώτο τρίποντο στα 4’’, είχε και δεύτερη… ευκαιρία και με ένα τρελό τρίποντο από την γωνία, έγραψε το 73-71, ενώ κέρδισε και φάουλ. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στην βολή για το 74-71, με την Ρεάλ απλά να μειώνει σε 74-73 με τον Ταβάρες,, το φινάλε της αναμέτρησης.   Έτσι η ΤΣΣΚΑ, με την 6η συνεχόμενη νίκη της, ανέβηκε στο 8-3, με την Ρεάλ να πέφτει στο 6-5, βαζοντας τέλος σε ένα σερί πέντε νικών.

Ο Τζέιμς ήταν… όλα τα λεφτά για την ΤΣΣΚΑ, κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους, ανάμεσα τους και το… τετράποντο της νίκης. 15 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Σενγκέλια, με τον Κλάιμπερν να… αγγίζει το double – double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Ρεάλ, ο Τόμπκινς είχε 15 πόντους, ο Ντεκ  14 και οι Ράντολφ και Γιουλ από 13 έκαστος, ενώ ο  Ταβάρες είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-38, 58-55, 74-73