Ρεάλ Μ. – Ζενίτ 79-72: Το εκτός έδρας αήττητο των Ρώσων σταμάτησε στην Μαδρίτη

Με όπλο την άμυνα της που… τσάκιζε κόκκαλα (δέχτηκε μόλις 21 πόντους στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο) , η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 79-72, αναγκάζοντας τους Ρώσους στην πρώτη εκτός έδρας ήττα τους στην Euroleague, μετά από έξι συνεχόμενες νίκες!

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης μετρούσε έξι νίκες σε ισάριθμα φετινά εκτός έδρας παιχνίδια, όμως  η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε καμία διάθεση να προστεθεί στα θύματα των Ρώσων, με τους Καστιγιάνους, με όπλο την άμυνα τους, να καθηλώνουν τα όπλα της ομάδας της Αγίας Πετρούπολης. Και αν το 24-21 του πρώτου δεκαλέπτου προμήνυε ντέρμπι, οι μόλις 10 πόντοι που δέχτηκε η Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 36-31 του ημιχρόνου, έδειχναν ξεκάθαρα τις προθέσεις των γηπεδούχων.

Μάλιστα, η Ρεάλ ξεκίνησε και με ένα επιμέρους 15-3 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους (51-34). Από εκεί και πέρα η Βασίλισσα δεν κοίταξε ποτέ πίσω, έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 59-42 και παρά την προσπάθεια της Ζενίτ στην τελευταία περίοδο,  έφτασε στην επικράτηση με 79-72, που την φέρνει στο 8-5, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να πέφτει στο 7-4.

Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε με 16 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Ρεάλ, με τον Ράντολφ να προσθέτει 12 πόντους , με τον Ταβάρες να κάνει double – double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, όσους πόντους σημείωσε και ο Λαπροβίτολα.

Για την Ζενίτ, ο Χόλινς είχε 15 πόντους και οι Πάνγκος και Ρίβερς από 12 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα:  24-21, 36-31, 59-42, 79-72