Λάρισα-Άρης 84-88: «Αυτοκρατορική» εκτός έδρας νίκη με κορυφαίο τον Σούλερ

Ο Άρης πήρε το "διπλό" στην Λάρισα, νικώντας την Θεσσαλική ομάδα με 88-84 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-3, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-5.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και πέρασε μπροστά με δέκα πόντους (13-3, 4'), με την Λάρισα να μειώνει συνεχώς την διαφορά, αλλά τους κιτρινόμαυρους να βρίσκονται με δύο πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21).

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα στο 12' (26-25) και με ένα επί μέρους 11-5 ξέφυγαν με εφτά πόντους διαφορά στο 15' (37-30). Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν την διαφορά, όμως η Λάρισα ήταν με πέντε πόντους μπροστά στο ημίχρονο (47-42), ενώ ο Ρας της Θεσσαλικής ομάδας μετρούσε ήδη 18 πόντους.

Παρά το γεγονός ότι η Λάρισα προηγήθηκε με εφτά πόντους (51-44), ο Άρης ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με 57-56 στο 25'. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66).

Αν και η Λάρισα προηγήθηκε με εννιά πόντους (75-66) στο 32', ο Άρης έφερε το ματς στα ίσα στο 38' (82-82) και με ένα επί μέρους σκορ 8-2 στα τελευταία δύο λεπτά, νίκησε την Θεσσαλική ομάδα με 88-84.

Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ρας και Γουέμπ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Σούλερ και Κουζέλογλου με 18 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88

Διαιτητές: Σχοινάς, Κορομηλάς, Μάλαμας

On Fire: Ο Σούλερ με 18 πόντους και 2 ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 3-13 (10 πόντοι) του Άρη στην πρώτη περίοδο

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 22 λάθη της Λάρισας, ενώ ο Άρης είχε μόλις 11.