Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 96-76: Συνεχίζει νικηφόρα με κορυφαίο τον Ντε Κολό

Η Φενέρμπαχτσε έκανε το καθήκον της και νίκησε την Μπασκόνια με 96-76 , ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 9-10, το ίδιο με την ομάδα από την χώρα των Βάσκων.

Αν και η Μπασκόνια προηγήθηκε με τρεις σερί πόντους (3-0), η Φενέρμπαχτσε παίζοντας πιο αποτελεσματικά βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-18).

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και προηγήθηκαν ακόμη και με έντεκα πόντους (31-20), αλλά η Μπασκόνια μείωσε στον ένα πόντο (38-37). Η τουρκική ομάδα έπαιξε πιο αποτελεσματικά και είχε δέκα πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (51-41).

Στο δεύτερο μέρος, η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 24-15, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Μπασκόνια, αφού ήταν μπροστά με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπασκόνια να είναι ανταγωνιστική, αλλά να μην μπορεί να μειώσει την διαφορά, με αποτέλεσμα η Φενερμπαχτσε να νικήσει την ομάδα από την Βιτόρια με 96-76.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Ντε Κολο και Βέσελι με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Πέτερς με 15 πόντους, ενώ οι Πολονάρα και Ντράγκιτς σκόραραν από 12 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 28-18, 51-41, 75-56, 96-76