Άλμπα Β. – ΤΣΣΚΑ Μ. 68-71: Δίδυμοι πύργοι στο Βερολίνο

Δύο συνεχόμενες ήττες και μάλιστα εντός έδρας (από Μπαρτσελόνα και Φενέρμπαχτσε), ήταν πολλές για την ΤΣΣΚΑ, με τους Μοσχοβίτες να βγάζουν αντίδραση στο Βερολίνο και με τους Σενγκέλια (20 πόντοι) και Μιλουτίνοφ (10 πόντοι και 11 ριμπάουντ) να κυριαρχούν στους αιθέρες, επικράτησαν της σκληροτράχηλης Άλμπα με 71-68, σκαρφαλώνοντας στο 16-6.

Οι Μοσχοβίτες είχαν τον έλεγχο  στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης του Βερολίνου, με τους Σενγκέλια, Μιλουτίνοφ και Κουρμπάνοφ να κυριαρχούν, προηγήθηκαν με 6-11 και 12-20, πριν ο Σίβα με τρίποντο, γράψει το 15-20 της πρώτης περιόδου. Βόιτμαν και Χομένκο κράτησαν την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ (21-27 στο 13’), όμως κάπου εκεί η Άλμπα ανέλαβε τα ηνία του ματς, έτρεξε ένα σερί 8-2 ισοφαρίζοντας σε 29-29 στο 15’. Γκρέιντζερ και Φοντέκιο, με σερί πόντων, έβαλε την Άλμπα μπροστά με +5 (37-32), προτού ο Στρέλνιεκς διαμορφώσει το 37-34 του ημιχρόνου.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να προηγείται με 41-36, την ΤΣΣΚΑ να απαντά με ένα σερί 0-7 για το 41-43, να ξεφεύγει με +4 (48-52 στο 26’) με τρίποντο του Ούκοφ, όμως Σίγκα, Σίβα και Πέιτον, έτρεξαν ένα δικό τους 8-0, με την Άλμπα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-52. Το καλάθι του Ολίντε έγραψε το 58-53 για τους γηπεδούχους, όμως Βόιτμαν, Μιλουτίνοφ και Χάκετ, έτρεξαν ακόμα ένα 0-8 για την ΤΣΣΚΑ, για το 58-61 του 35’. Ο Γκρέιντζερ έκανε βήματα στα 59’’ με το σκορ στο 65-67, ο Σενγκέλια με hook πέτυχε το 65-69 στα 38’’, με τους Μοσχοβίτες, έστω και δύσκολα, να φεύγουν από το Βερολίνο με την νίκη με 71-68 (καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης του Έρικσον δεν βρήκε στόχο)  που τους φέρνει στο 16-6, με την Άλμπα να πέφτει στο 8-14.

Ο Τόκο Σενγκέλια με 20 πόντους, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς ΤΣΣΚΑ, με τον Χάκετ να έχει 13 πόντους και τον Μιλουτίνοφ να κάνει double – double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Άλμπα, ο Πέιτον Σίβα είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71