Ρεάλ-Παναθηναϊκός 76-66: Δεν χαρίστηκε η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Παναθηναικό με 76-66 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-8, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 7-14.

H Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Οι μερένχες διεύρυναν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, κατάφερε να έχουν προβάδισμα 22 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (49-27).

Στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι απάντησαν και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, μείωσαν την διαφορά, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε στο προβάδισμα με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-50).  Αν και η διαφορά έπεσε και στους πέντε πόντους (66-61, 35'),  η βασίλισσα διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναικό με 76-66

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Αλοθέν με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Όγκουστ με 18 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Χόρντοφ

On Fire: Ο Ντεκ με 20 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρεις ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 49-27 (οι 22 πόντοι για την Ρεάλ Μαδρίτης)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 21% στα τρίποντα του Παναθηναικού, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει 32%