Χίμκι-Μπασκόνια 67-89: Άνετο διπλό με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Χίμκι με 89-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 12-13, με τους Ρώσους να πέφτουν στο 2-22.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον ένα πόντο (36-35, 17'), αλλά οι Βάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 11-2 στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου, κατάφεραν να βρεθούν με προβάδισμα δέκα πόντων (47-37).

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους συνέχισαν να ανεβάζουν το προβάδισμα τους και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, είχαν προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-57). Η Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 18-10, κλείδωσε την νίκη και επικράτησε εκτός έδρας της Χίμκι με 89-67.

Από την Χίμκι ξεχώρισαν οι Σβεντ και Μίκι με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Φολ με 14 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ οι Ντράγκιτς, Βιλντόζα και Γκειντράιτς σκόραραν από 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-24, 37-47, 57-71, 67-89