Βαλένθια-Ρεάλ 89-78: Οι νυχτερίδες «υπέταξαν» την βασίλισσα

Η Βαλένθια επικράτησε εύκολα της Ρεάλ Μαδρίτης με 89-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-12, με την βασίλισσα να πέφτει στο 15-10.

Οι "νυχτερίδες" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-21). Αν και οι μερένγχες μείωσαν στους έξι πόντους (29-23, 12') η Βαλένθια ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 26-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-35).

Παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 12-5, έριξε την διαφορά στους έντεκα πόντους (60-49, 25'), οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και είχαν διαφορά 19 πόντων στην τρίτη περίοδο (71-52). Αν και η βασίλισσα έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-18 μείωσε την διαφορά ακόμη και στους εννιά πόντους (87-78, 39'), η Βαλένθια κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και να πάρει το ματς με 89-78.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κάρολ και Αμπάλντε με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Βαν Ρόσομ και Μαρίνκοβιτς με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-21, 55-35, 71-52, 89-78