Μπασκόνια - Ερ.Αστέρας 87-67: Έδειξαν τα...δόντια τους οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ερυθρό Αστέρα και πήρε τη νίκη με 87-67. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 13-13, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 7-19.

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά από τον Ερυθρό Αστέρα (14-3, 5'). Οι ερυθρόλευκοι από τη μεριά τους πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 13-7 μείωσαν στους 5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16, 10'). Οι Βάσκοι δεν πτοήθηκαν από την πίεση των αντιπάλων τους και με μπροστάρηδες τους Φολ και Γκιεντράιτις ξέσπασαν στην δεύτερη περίοδο (επιμέρους 27-11) και ξέφυγαν στο σκορ πριν το τέλος του πρώτου μισού (48-27, 20').

Έκτοτε το σύνολο του Ιβάνοβιτς επέβαλε τον ρυθμό του και μετά το 66-48 του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στη νίκη (87-67) δίχως να αγχωθεί, αφού η ομάδα του Βελιγραδίου δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά στο ματς.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Φολ με 20 πόντους, ενώ οι Γκιεντράιτις και Βιλντόζα μέτρησαν από 14 πόντους έκαστος.

Από τη μεριά των φιλοξενούμενων ο Λόιντ σημείωσε 14 πόντους και ο Γουόλντεν 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67