Ζαλγκίρις - Άλμπα Βερολίνου 96-86 : Νίκησε και... συνεχίζει να ελπίζει

Η Ζαλγκίρις πήρε την νίκη και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-16 ενώ η Άλμπα υποχώρησε στο 11-21.

Με φουλ τις μηχανές  μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες όπως μαρτυρά και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-23,10’) Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Έρικσον  (17 πόντους στο ημίχρονο), κατάφεραν να πάρουν μια μικρή και να πάνε στα αποδυτήρια στο +10 (41-51,20’). Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα μετά την ανάπαυλα με την Λιθουανική ομάδα να κάνει επιμέρους σκορ 27-10  στο τρίτο δεκάλεπτο και να γυρίζει το παιχνίδι.  Ιδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τελευταίο μέρος με την ομάδα του Σίλερ να μην κατεβάζει καθόλου τον ρυθμό της και να φτάνει εύκολα στην νίκη με 96-86

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους με 21 πόντους  και ακολούθησε ο Χάγιες  με 15 πόντους

Ενω για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Έρικσον με 19 πόντους  και ο Σίβα με  16 πόντους.