Βαλένθια-Μπασκόνια 86-81: Νίκησε και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης

Η Βαλένθια υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Μπασκόνια με 86-81, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 19-15 και την όγδοη θέση, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 18-16 και την δέκατη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και είχαν τις καλές περιόδους τους, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Η Μπασκόνια βέβαια αντέδρασε και κατάφερε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 23-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, να έχει προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39).

Οι "νυχτερίδες" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, έχοντας ένας επί μέρους σκορ 21-15 και είχαν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59).  Το σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικούν την Μπασκόνια με 86-81

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Πρέπελιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χένρι και Γκιεντράιτις με 19 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 25-21, 39-44, 60-59, 86-81