Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 72-80: Χίγκινς και Ντέιβις έδειξαν το δρόμο για το 2/2

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 80-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ η Γερμανική ομάδα έπεσε στο 0-2.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και είχε τον έλεγχο του σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-33).

Αν και η Μπάγερν Μονάχου ήθελε να μειώσει την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Καταλανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-47). Αν και η Μπάγερν Μονάχου συνέχισε να πιέζει στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 25-17, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Γερμανική ομάδα με 80-72.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίγκινς και Ντέιβις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Χίλιαρντ και Τόμας με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-44, 47-63, 72-80