Ρεάλ - Μονακό 94-86: Ανέβασε στροφές και γλίτωσε την αυτοκτονία

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη απέναντι στην Μονακό με 94-86 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-1. Αντίθετα η Μονακό δέχτηκε την πρώτη της στην φετινή διοργάνωση

Με... το μάτι να μάτι να γυαλίζει μπήκε στο παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε με 19 πόντους ( 25-6,8'). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η «βασίλισα» και ανέβασε την διαφορά στο +25 ( 44-19, 15').  Στη συνέχεια η Μονακό ανέβασε λίγο ταχύτηκα και με ένα επιμέρους σκορ 7-20, μείωσε στους 12 πόντους πριν το ημίχρονο (51-39, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι Μονεγάσκοι συνέχισαν δυνατά και κατάφεραν να  κατεβάσουν και κατάφεραν να πλησιάσουν στους 7 πόντους (72-65,30'). Στο τελευταιο μέρος  οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία ( 83-83, 38'). Η Ρεάλ όμως είχε την απάντηση και έχοντας τα συγκέντρωση στο τέλος πήρε τη νίκη με  94-86.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Γιαμπουσέλε με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ερτέλ με 13 πόντους και ο Κοζέρ πρόσθεσε 12 πόντους