Ρεάλ-Παναθηναϊκός 88-65: Σε ρυθμό προπόνησης η βασίλισσα

Ο Παναθηναικός δεν τα κατάφερε εκτός έδρας κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν καταφανέστατα ανώτερη και για αυτό οι "πράσινοι" ηττήθηκαν εκτός έδρας με 88-65, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 1-3, ενώ η βασίλισσα ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-18). Αν και το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο (12-12), η βασίλισσα "έχτισε" μια διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-30).

Οι μερένγχες μοίρασαν τον χρόνο, δεν ζορίστηκαν, ο Παναθηναικός δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός, με την βασίλισσα να προηγείται με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναικό με 26-15.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65
On Fire: Ο Μέικον με 18 πόντους, τρεις ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 25:56 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 88-61 (οι 27 πόντοι διαφορά για την Ρεάλ Μαδρίτης στο 39' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ταβάρες (9ρ.) και Αμπάλντε με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μέικον και Παπαγιάννης με 18 και 12 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 40.6% στα δίποντα του Παναθηναικού, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει 53.6%.
Διαιτητές:  Ράντοβιτς, Τέπεκ. Τεπενιέκ