Ρεάλ-Φενέρμπαχτσε 70-69: Με «Γαλλικό» αέρα συνέχισαν νικηφόρα οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 70-69, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-3.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 8-2, να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-10). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά με δέκα πόντους (39-29, 19'), οι μερένγχες μάζεψαν την διαφορά, με την Τουρκική ομάδα να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).

Η βασίλισσα συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τους μερένγχες να επικρατούν με 70-69 επί της Τουρκικής ομάδας εντός έδρας.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Κοζέρ και Ερτέλ με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενέρμπαχτσε  ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Βέσελι με έντεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-15, 35-41, 50-52, 70-69