Ζενίτ - Ρεάλ Μ. 68-75: Τέταρτη διαδοχική νίκη για τους Μαδριλένους

Με «κλειδί» την τέταρτη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζενίτ, επικρατώντας με 75-68. Με αυτό το αποτέλεσμα το συνόλο του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 5-1, ενώ το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ υποχώρησε στο 3-3.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι την αναμέτρηση , ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εκείνη που μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε μέχρι και στο +9 σκοράροντας συνολικά 22 πόντους (13-22, 10'). Οι Ισπανοί έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, όμως η Ζενίτ δεν το έβαλε κάτω και πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας κατακόρυφα την επιθετική της απόδοση. Έτσι, οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να βρεθούν σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου μισού, στο οποίο είχαν επιμέρους 27-17 (40-39, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ , ωστόσο το σύνολο του Λάσο ήταν εκείνο που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία του ματς, με τους Ρώσους να πιέζουν ασφυκτικά (57-59, 30'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο τελευταίο μέρος του αγώνα, καθώς οι Μαδριλένοι ανέβασαν «στροφές» και «έδεσαν» την άμυνά τους. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +12 (61-73, 36') και στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος για να φτάσουν στη νίκη με 75-68.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Euroleague, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και συνεχίζουν σε τροχιά κορυφής.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ερτέλ με 15 πόντους, ενώ ο Ταβάρες σημείωσε 14 πόντους. Τρίτος σκόρερ ήταν ο Κοζέρ με 13 πόντους, με τον Γιαμπουσέλε να τον ακολουθεί με 11 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Μπάρον είχε 14 πόντους, ο Λόιντ πέτυχε 11 πόντους και ο Πονίτκα σημείωσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75.