Ούνικς Καζάν-Ρεάλ 65-58: Βοροντσέβιτς και Χεζόνια πλήγωσαν την βασίλισσα

Η Ούνικς Καζάν με ένα επί μέρους σκορ 16-7 στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να νικήσει την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας με 65-58 και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-4, με τους μερένγχες να πέφτουν στο 5-2.

Η Ούνικς Καζάν ξεκινησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και είχε το προβάδισμα, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι ανταγωνιστική, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-11). Αν και η Ρωσική ομάδα προηγήθηκε με δέκα πόντους (21-11, 11' λεπτό), οι μερένγχες μάζεψαν την διαφορά και μείωσαν την απόσταση, αλλά οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (35-34).

Αν και οι γηπεδούχοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η βασίλισσα προσπέρασε μπροστα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-49).  Η Ούνικς Καζάν φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 16-7 και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 65-58.

Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Βοροντσέβιτς και Χεζόνια (8ρ.) με 13 πόντους έκαστος. Aπό την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες (7ρ.) και Γιαμπουσελέ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο κόουτς Πάμπλο Λάσο έριξε στο παιχνίδι για τους μερένγχες  τον 17χρονο Χουάν Νούνιες, που είχε δύο πόντους και τρεις ασίστ σε 3:37 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58