Μπασκόνια-Μακάμπι Τ.Α. 69-87: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου «άλωσε» την Βιτόρια

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπασκόνια στην Βιτόρια με 87-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-2, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 3-5.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Η Μπασκόνια αντέδρασε και με 13 σερί πόντους, πήρε προβάδισμα με έξι (27-21, 13' λεπτό), αλλά με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα επί μέρους σκορ 23-8 και να προηγούνται με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Αν και η Μπασκόνια πίεσε για να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η "ομάδα του λαού" διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54).  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15 νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 87-69.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Γουίλιαμς με 21 πόντους, με τους Ρέινολντς και Ζίζιτς να έχουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν με 15 πόντους, με τους Κοστέλο και Φοντέκιο να σκοράρουν από 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87