Μπάγερν-Ρεάλ 76-80: Ο Γιαμπουσελέ καθάρισε για την βασίλισσα

Σε ένα θεαματικό ματς με μεγάλες μεταβολές, ο Γιαμπουσελέ οδήγησε την Ρεάλ Μαδρίτης στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 80-76 και η βασίλισσα ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-2, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 3-5.

Σε χαμηλά επίπεδα το σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει προβάδισμα επτά πόντων (11-4, 5'). Η Μπάγερν Μονάχου μάζεψε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-13). Οι μερένχες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-19, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-32).

Οι Βαυαροί επέστρεψαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 26-17, με την βασίλισσα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατεί εκτός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 80-76.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν ο Γιαμπουσελέ και ο Γιούλ με 21 και δέκα πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Ρούμπιτ και Χίλιαρντ με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80