Άλμπα Β. - Εφές 63-90: Θύμισε κάτι από την περσινή σεζόν

Η Αναντολού Εφές θύμισε ξανά την ομάδα που κατέκτησε την περσινή Euroleague, καθώς μετά από πολλές κακές εμφανίσεις, κατάφερε να πάρει επιβλητική νίκη, με 90-63 γεμάτη εμφάνιση, επικρατώντας με της Άλμπα Βερολίνου. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Τούρκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-5, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 3-6.

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν εκείνη που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Αναντολού Εφές ήταν αυτή που επέβαλε τον ρυθμό της στη συνέχεια του ματς. Το σύνολο του Αταμάν θύμισε μετά από καιρό την ομάδα που κατέκτησε την περσινή Euroleague, καθώς με επιμέρους 14-31 στο δεύτερο δεκάλεπτο... έπνιξε τους γηπεδούχους και ξέφυγε στο +16 (35-51, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι Γερμανοί έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο τρίτο δεκάλεπτο (47-70, 30'). Στο τελευταίο μέρος η Εφές δεν κοίταξε ποτέ πίσω της και δίχως να αφήσει περιθώρια στην Άλμπα Βερολίνου έφτασε στη νίκη με 90-63.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μίτσιτς με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και ασίστ, Ο Σιμόν είχε 18 πόντους, ενώ ο Πλέις σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Από τη μεριά των ηττημένων διακρίθηκε ο Ντα Σίλβα με 13 πόντους, δεύτερος σκόρερ ήταν ο Λο με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-51,47-70, 63-90.