Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 93-67: Την... ταπείνωσε με την υπογραφή του Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας με... σπασμένα τα φρένα από το πρώτο δεκάλεπτο, επικράτησε με 93-67 της Μπασκόνια και πανηγύρισε την έβδομη νίκη της στην Euroleague. Με αυτό το αποτέλεσμα οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στο 7-2, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 3-6.

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα και με επιμέρους 32-15 στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία (32-15, 10'). Η Μπασκόνια έδειχνε... ζαλισμένη και οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να... σφυροκοπούν αλύπητα, καθώς πήγαν στο αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων (55-31, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, περιορίζοντας μάλιστα την επίθεση των Βάσκων στους 10 πόντους (επιμέρους 26-10). Μάλιστα, οι Καταλανοί ήταν εξίσου εντυπωσιακοί και στην επίθεσή τους, καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου είχαν προβάδισμα 40 (!) πόντων (81-41, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι κατέβασαν το τέμπο, ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμά τους και δίχως να αφήσουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 93-67.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους σημείωσαν οι Ντέιβις και Λαπροβίτολα. Ο Καλάθης πέτυχε 9 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Ενόχ είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γκιεντράιτις σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 55-31, 81-41, 93-67.