Μπασκόνια - Ερ. Αστέρας 93-74: Με τον αέρα του Σπάχια διέλυσαν τους Σέρβους

Υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητής, Νέβεν Σπάχια, η Μπασκόνια έκανε... πάρτι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (93-74) και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-6. Αντίθετα, οι Σέρβοι έπεσαν στο 4-6.

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε μόνο για δέκα λεπτά, καθώς τόσο ήταν το διάστημα που ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να... αντισταθεί (25-22, 10'). Οι Βάσκοι με επιμέρους 30-10 στη δεύτερη περίοδο... πάτησαν τους Σέρβους και ξέφυγαν με 23 πόντους στο τέλος του πρώτου μισού (55-32, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν για να ξαναμπουν στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και διατήρησαν το προβάδισμά τους για να φτάσουν στη νίκη με 93-74.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ενόχ, ο οποίος είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε ο Γκιεντράιτις με 21 πόντους, ενώ ο Μπόλντγουιν είχε 14 πόντους.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιβάνοβιτς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74