Φενέρμπαχτσε - Εφές 84-89 Ο Λάρκιν την έστειλε στα... τάρταρα

Η Αναντολού Εφές βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως ο Λάρκιν δεν της επέτρεψε να υποστεί την ήττα στον... τουρκικό εμφύλιο, καθώς πήρε το... όπλο του και «καθάρισε» το σύνολο του Τζόρτζεβιτς, για να την οδηγήσει στη νίκη με 89-84. Με αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτες του Αταμάν ανέβηκαν στο 6-6, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-9.

Η Φενέρμπαχτσε θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο και ξεκίνησε χτίζοντας σταδιακά διαφορά 12 πόντων (18-6, 6'). Η Αναντολού Εφές, από τη μεριά της, ανέβασε στροφές και απάντησε με σερί 14-0, για να πάρει εκείνη τα ηνία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-20, 10'). Έκτοτε οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του πρώτου μισού, με τους γηπεδούχους ωστόσο να βρίσκονται εκείνοι σε θέση οδηγού (41-36, 20'). Μετά την ανάπαυλα το σύνολο του Τζόρτζεβιτς δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν και με επιμέρους 26-20, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (67-56, 30'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο τελευταίο μέρος του ματς, με τη Φενέρμπαχτσε να βρίσκεται μπροστά, αλλά την Αναντολού Εφές να πατάει το... γκάζι και να φτάνει σε απόσταση αναπνοής (74-71, 35'). Με 1' 49'' να απομένουν για το φινάλε ο Λάρκιν ευστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει σε 82-81, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα στους συμπαίκτες του, κάνοντας το 84-85. Με 22'' να υπολείπονται ο Λάρκιν έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Μίτσιτς πήρε το φάουλ για να κάνει το 2/2 από τη γραμμή των βολών και να κάνει το 84-87. Έκτοτε η Αναντολού Εφές διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη με 89-84.

Από τους νικητές ο Λάρκινς μέτρησε 25 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Πλάις σημείωσε 17 πόντους. Τρίτος σκόρερ ήταν ο Μίτσιτς με 14 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Σαγιόκ σημείωσε 18 πόντους. Ο Ντε Κολό είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Βέσελι σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-36, 67-56,  84-89.