Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 75-53: Τέταρτη σερί νίκη με υπογραφή Ντε Κολό και Πολονάρα

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε την έδρα της και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μπασκόνια με 75-53, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 7-9, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 5-11.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε δυνατά και προηγήθηκε με 13 πόντους (15-2, 5' λεπτό), με την Μπασκόνια να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Τουρκική ομάδα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-28).

Χαμηλά το σκορ παρέμεινε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους σε διψήφια επίπεδα και να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-43). Η Φενέρμπαχτσε φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-10, επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια με 75-53.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Ντε Κολό (7 ασίστ και 1 ριμπάουντ) και Πολονάρα με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.  Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ένοχ με 14 πόντους και οχτώ ριμπάουντ, με τους Γκρέιτζερ και Σεντέρσκις με οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-14, 43-28, 55-43, 75-53