Αρμάνι-Ρεάλ 73-75: Με...Γαλλικό αέρα η Βασίλισσα πέρασε από το Μιλάνο

Η Ρεάλ Μαδρίτης "άλωσε" την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, την οποία επικράτησε με 75-73, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-3, ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 10-6.

Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (5-0, 2' λεπτό), η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 19-13, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Η βασίλισσα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-27).

Οι μερένγχες διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-48). Αν και η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο στους δύο πόντους (74-72), η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 75-73.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Κοζέρ και Γιαμπουσέλε με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Σίλντς και Ρόντριγκες με 18 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 27-35, 48-55, 73-75