Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 94-75: Η ομάδα από την Βιτόρια της πήρε το κολάι

Όπως στις 5/12 για το Ισπανικό πρωτάθλημα (91-78), έτσι και την Πέμπτη (30/12) για την EuroLeague, η Μπασκόνια επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 94-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-11, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 15-3.

Η Μπαρτσελόνα είχε το πρώτο λόγο στην αρχή και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Άμεση απάντηση από την Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 20-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η οποία προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Η ομάδα από την Βιτόρια ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ενα επί μέρους σκορ 34-20, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-54).  Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 94-75.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Γκιεντράιτις και Μπόλντγουιν (8 ασίστ και 2ρ.) με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Σανλί με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75