Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91: Εμφανώς ανώτεροι οι Μονεγάσκοι πέρασαν εύκολα από το ΟΑΚΑ με κορυφαίο τον Τζέιμς

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 83-91 στο πλαίσιο της 24ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι παραμένουν στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 5-16, ενώ οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 11-12.

Το τριφύλλι από τη διακοπή και έπειτα, έδειξε πολύ καλή εικόνα απέναντι στην Εφές στην Πόλη, από την οποία έχασε στη τελευταία φάση όσο και εντός με τη Μπασκόνια, την οποία και διέλυσε, ωστόσο σήμερα (1/2) έκανε μια ήττα πισωγύρισμα, αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις απουσίες, αλλά και την ανταγωνιστικότητα της γαλλικής ομάδας.

Οι πέντε πρώτοι που πάτησαν το παρκέ του ΟΑΚΑ για τον Δημήτρη Πρίφτη ήταν οι Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Γουάιτ, Έβανς και Σαντ Ρος απέναντι στους Ντιαλό, Τζέιμς, Μοτιεγιούνας, Τόμας και Ουατάρα της Μονακό.

Το τριφύλλι, ξεκίνησε με συγκέντρωση στην άμυνα και με καλές επιστροφές, ώστε να αντιμετωπίσει το γρήγορο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Οι πράσινοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Λευτέρη  Μποχωρίδη, ο οποίος πίεσε τον Τζέιμς και παράλληλα διάβαζε την αντίπαλη άμυνα, βοηθώντας την ομάδα του να ξεφύγει με + 8 (27-19) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο το μέγεθος της Μονακό, έκανε τη διαφορά, αφού οι φιλοξενούμενοι σημάδευαν με επιτυχία τα μις-ματς και με σερί 1-14 πήραν το προβάδισμα (28-33) στο 15ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να εμποδίσει την καλή κυκλοφορία των αντιπάλων της, οι οποίοι έβρισκαν σκορ με άνεση τόσο μέσα όσο και έξω από τη ρακέτα και πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (42-49).

Όσο καλή ήταν η εκκίνηση των πράσινων στην αρχή του αγώνα, τόσο άσχημη ήταν στο δεύτερο μέρος. Πολλά προβλήματα στην προσωπική άμυνα, αλλά και κακές επιλογές στο μπροστινό μέρος του παρκέ, τούς έφεραν στο -13 (46-59) στο 25ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, κυριάρχησε με εννέα επιθετικά ριμπάουντ και με μπροστάρηδες τους Έβανς και Γουάιτ, μείωσε στους τέσσερις πόντους (61-65) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Τζέιμς σε μεγάλη βραδιά, αλλά και με καλές αμυντικές τοποθετήσεις, ξέφυγαν με +13 (70-83) στο 38ο λεπτό. Το τριφύλλι, δεν είχε άλλη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ του και γνώρισε δίκαια την ήττα με σκορ 83-91.

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

On Fire: Ο Τζέιμς με 29 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Μπέικον με 14 πόντους και ο Νέντοβιτς με 16.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 (46-59) στο τρίτο δεκάλεπτο για τη Μονακό

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η σπουδαία εμφάνιση του Τζέιμς από την μία και οι απουσίες των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου από την άλλη

Διαιτητές: Χουάν Κάρλος Γκαρσία, Τόμισλαβ Χόρντοβ και Σάσο Πέτεκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 27/41 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.