Μπασκόνια-Ζενιτ 82-90: «Άλωσαν» την Βιτόρια με καθοριστικούς Μπάρον και Λόιντ

Η Ζενίτ με ανατροπή, νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 90-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 14-7, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 7-15.

Η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του παιχνιδιού, με την Ζενίτ να μαζεύει την διαφορά και να ισοφαρίζει στο 9' λεπτό (22-22), αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Αν και η Ρωσική ομάδα μείωσε στον ένα πόντο σε τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Ρωσική ομάδα με δέκα σερί πόντους, προσπέρασε και προηγήθηκαν με ένα πόντο (55-54, 25' λεπτό). Η ομάδα από την Βιτόρια ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-62). Η Ζενίτ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 90-82

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Μπάρον (2ρ. και δύο ασίστ) και Λόιντ (7ρ. και τρεις ασίστ) με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν (4ρ. και τρεις ασίστ) και Ένοχ (8ρ. και μία ασίστ) με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 90-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς 7 (1), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέιντζερ 13 (5/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Φοντέκιο 8 (2), Ίνοκ 15 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κοστέλο 2, Άλεκ Πίτερς 7 (1), Γκιεντράιτις 14 (3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ 2, Λόιντ 23 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράσεφ 7 (1), Κουλάγκιν 8 (2), Μπαρόν 24 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές), Κουζμίνσκας 3 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Μίκι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές)