Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ 66-51: Πάτησαν οκτάδα οι Τούρκοι

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 66-51, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 12-10 (8η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 20-4 (1η θέση).

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-8). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (9-8), με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (27-17).

H Τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-30). Αν και οι μερένγχες πίεσαν στην τέταρτη περίοδο για να επιστρέψουν στον αγώνα, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε την διαφορά της και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 66-51.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Γκούντουριτς με 12 πόντους, με τους Μαχμούτογλου και Πιέρ (8ρ. και δύο ασίστ) να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίττης ξεχώρισαν οι Ταβάρες και Γιουλ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα; 19-8, 27-17, 48-30, 66-51

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Άκπιναρ 6 (2), Μαχμούτογλου 10 (2), Χένρι 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιερ 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντουριτς 12 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλόιντ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Μπούκερ 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντουβερίογλου

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 2, Κοζέρ 2, Νούνιεθ 3 (1), Ράντολφ, Φερνάντεθ 9 (2/9 τρίποντα), Αμπάλδε, Αλοθέν 4, Πουαριέ 2, Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιουλ 12 (1/4 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε, Τόμπκινς 3 (1)