Αρμάνι-Μπασκόνια 89-78: Σάρωσαν τους Βάσκους οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 89-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-7 (3η θέση), ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 7-17 (16η θέση).

Σαρωτική η Αρμάνι Μιλάνο από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-10). Η Ιταλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της κυρίως γύρω στο διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-25).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-48). Η Μπασκόνια μείωσε την διαφορά, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο την διατήρησε σε διψήφιο ποσοστό, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας με 89-78.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Χολ και Ροντρίγκες με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τους Ντάνιελς και Μέλι (11ρ. και μία ασίστ) να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Κοστέλο και Μπόλντγουιν με 23 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-10, 40-25, 66-48, 89-78

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Κελ 3, Μέλι 13 (5/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκραντ 5 (5/5 βολές), Ροντρίγκεθ 14 (4), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Μπιλίγκα 4, Χολ 15 (4/5 τρίποντα), Ντιλέινι 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντάνιελς 13 (3/8 δίποντα), Χάινς 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 6 (3/6 δίποντα)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Ραϊέστε 2, Μπόλντγουιν 16 (5/10 δίποντα, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς 6 (2), Γκρέιντζερ 4, Φοντέκιο 5 (1), Ίνοχ 2, Κοστέλο 23 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Πίτερς 8 (1), Γκιεντράιτις 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κούρουκς