Άλμπα. Β-Ολυμπιακός- 90-75: Προδόθηκε από την άμυνα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο με 90-75 από την Άλμπα, στο πλαίσιο της 29ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ελληνική ομάδα, παρά το αποτέλεσμα αυτό, εξακολουθεί να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία με ρεκόρ 15-8 (στο 9-12 οι Γερμανοί) και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για να καταλάβει μία από τις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα στα play-offs.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Βεζένκοβ, Παπανικολάου και Φαλ, ξεκίνησε το ματς στη Mercedes-Benz Arena ο Γιώργος Μπαρτζώκας, απέναντι στους Λο, Σμιθ, Ντέλοβ, Σίκμα και Λάμερς, του Ίσραελ Γκονζάλες.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν στο παρκέ με σκοπό να μπορέσουν να τρέξουν στο transition, ως η πλέον παραγωγική ομάδα στο συγκεκριμένο τομέα και προηγήθηκαν 5-0 στο 3ο λεπτό, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν σε set παιχνίδι για να εκμεταλλευτούν την ανωτερότητα των μονάδων τους. Παρά την αρχική αστοχία τους ωστόσο, σε σουτ που έγιναν υπό καλές προϋποθέσεις, αντέδρασαν ψύχραιμα και προσπέρασαν (11-14) στο 8ο λεπτό. Μέσα από την ένταση, που έβαλαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στην άμυνα, βρήκαν επιθετικό ρυθμό και κράτησαν το προβάδισμα (16-17) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η ικανότητα του Σλούκα στη δημιουργία και η σωστή συνεργασία του με τον Μάρτιν, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-26 στο 14ο λεπτό, με το ρυθμό πάντως όπως και την ταχύτητα, να παραμένουν σε χαμηλή στάθμη. Η αμυντική σταθερά των ερυθρόλευκων δεν ήταν αρκετή, από τη στιγμή που ήταν αρκετά άστοχοι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 34-28, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα στο τάιμ άουτ, δεν έφεραν αποτέλεσμα και η ομάδα του, που βραχυκύκλωσε στο τελείωμα της δεύτερης περιόδου, δέχτηκε σερί 13-2 και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά επτά πόντων εις βάρος της (37-30).

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, μία από τις προτεραιότητες των Πειραιωτών, ήταν να περιορίσουν τη δράση του Μάουντο Λο, που είχε πετύχει 14 πόντους στο πρώτο μέρος. Παράλληλα, έπαιξαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και βρίσκοντας σκορ κοντά στο καλάθι, προσπέρασαν 40-41 στο 23ο λεπτό. Όμως ο Αμερικάνος γκαρντ της Άλμπα συνέχισε να οργιάζει, φέρνοντας εκ νέου μπροστά την ομάδα του με 50-44 στο 26ο λεπτό. Λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, οι Γερμανοί ξέφυγαν με +9 (55-46), χτυπώντας στην άμυνα τούς ερυθρόλευκους, που δεν είχαν καλές περιστροφές σε εκείνο το χρονικό σημείο, αλλά ούτε και επικοινωνία στο πίσω μέρος του παρκέ. Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελική ευθεία με – 6 (57-51).

Οι Γερμανοί εξακολουθούσαν να παίζουν με συνέπεια και αυτοπεποίθηση και διατήρησαν το προβάδισμα (68-59) στο 32ο λεπτό, απέναντι στους αντιπάλους τους, που έψαχναν ένα ξέσπασμα, το οποίο όμως δεν ήρθε. Το παιχνίδι απέκτησε μορφή run n’ gun και η διαφορά έπεσε στο – 4 (70-66) στο 34ο λεπτό, όμως αυτό στυλ δεν εξυπηρετούσε τον Ολυμπιακό, που κυνηγούσε από απόσταση (78-66) τους γηπεδούχους στο 35ο λεπτό. Η άμυνα των Πειραιωτών δεν πλησίασε καν τα γνωστά της στάνταρ και δεν ήταν δυνατόν έτσι να διεκδικήσουν τη νίκη. Στο τέλος μάλιστα οι παίκτες της Άλμπα έβλεπαν το καλάθι σαν… κοφίνι, ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο +17 (85-68), φτάνοντας τελικά στη –δίκαιη- νίκη με 90-75.

Ο Ολυμπιακός, όπως είναι φυσικό δεν χάνεται με αυτή την ήττα. Άλλωστε η βαθμολογική του θέση είναι τέτοια, που του επιτρέπει να ελπίζει πως μπορεί να βρεθεί όσο ψηλότερα γίνεται στη βαθμολογία και, γιατί όχι, να πάρει και το πλεονέκτημα έδρας.

Δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

On Fire: Ο Μάουντο Λο με 27 πόντους

Ξεχώρισαν: Οι Βεζένκοβ (18 π.) και Μάρτιν (15 π.) για τον Ολυμπιακό, όπως και ο Σλούκας με 9 ασίστ. Οι Σμιθ (15 π.) και  Ντα Σίλβα (10 π.) για την Άλμπα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 (85-68) στο δεύτερο μέρος για την Άλμπα.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Τα κενά διαστήματα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο και στο τέλος της τρίτης και συμπερασματικά η κακή εικόνα του  στην άμυνα.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ρότσα, Ουντνιάσκι

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 27 (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντέλοου 5 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 8 (4/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 0 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 6 (2/7 σουτ, 10 ασίστ, 1 λάθος), Μάρτιν 17 (8/10 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 23/37 δίποντα, 13/21 τρίποντα, 5/5 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 4 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 15/20 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Στην 30η αγωνιστική η Άλμπα θα παίξει με την Μπασκόνια στη Βιτόρια (18/3 στις 21:30) και ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (17/3 στις 21:00).