Βιλερμπάν-Μπασκόνια 69-72: Πήραν το διπλό και ελπίζουν οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 72-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-15 (12η θέση), ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 7-16 (13η θέση).

Η Μπασκόνια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Αν και η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσα (22-22, 15' λεπτό), η ομάδα από την Βιτόρια διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-30).

Παρότι η Γαλλική ομάδα μείωσε στον ένα πόντο (48-47, 28' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-47). Η Βιλερμπάν προσπέρασε με πέντε πόντους στο 35' λεπτό (62-57), με την Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 15-7, να ξαναπαίρνει τα ηνία του αγώνα και να νικάει εκτός έδρας με 72-69.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Πέτερς και Μπόλντγουιν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Λακόμπ και Λάιτι με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-18, 30-33, 47-51, 69-72

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.