Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 91-84: Πλήγωσαν τους μπλαουγκράνα οι Λεκαβίτσιους και Λοβέρν

H Ζαλγκίρις Κάουνας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπαρτσελόνα με 91-84, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 7-16 (13η θέση), ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 18-5 (1η θέση).

Ανώτερη ήταν η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-9). Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 26-18 και είχε το πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τους μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 15-7, να προηγείται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 35-21 και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 91-84.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Λεκαβίτσιους και Λοβέρν με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα με 26 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84