Μπασκόνια-Φενέρμπαχτσε 77-62: Με ανατροπή και παραμένει ζωντανή για τα playoffs

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 77-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-15 (10η θέση), ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 9-14 (11η θέση).

Δυνατό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).  Ιδιαίτερα, βέβαια ο Ντε Κολό  τραυματίστηκε στην κνήμη, κάτι που τον εμπόδισε να συνεχίσει στον αγώνα και δημιούργησε ανησυχία στην ομάδα για το πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση.

Η ομάδα από την Βιτόρια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-53). Η Μπασκόνια συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-9, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 77-62.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Μπόλντγουιν (6ρ. και έξι ασίστ) και Πέτερς (3ρ. και δύο ασίστ) με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Βέσελι (9ρ. και δύο ασίστ) και Γκούντουριτς (4ρ. και έξι ασίστ) με 15 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 54-53, 77-62

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.