U18 Στελατσούρα – U18 NGT Patra 82-78: Ο Σαμοντούροβ δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του Σπανούλη

Στις λεπτομέρειες χάθηκε η νίκη για την NGT Patra, την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που ηττήθηκε με 82-78 από την ιταλική Στελατσούρα, παρά την εκπληκτική απόδοση του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ.

Το συγκρότημα του «Kill Bill» είχε τον απόλυτο έλεγχο για 30’,  καθώς μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (53-63), για να έρθει, όμως, η… κατάρρευση της τελευταίας περιόδου, με τους Ιταλούς να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 29-15, που τους χάρισε την νίκη.

Έτσι, πήγε στράφι η εκπληκτική εμφάνιση του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ, ο οποίος 35’14’’ είχε 24 πόντους με 9/12 δίποντα και 6/6 βολές, αλλά και 10 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.  Από 16 πόντους είχαν οι Ντιαντέτ και Πιετρούς, ενώ 14 πόντους είχε ο Ντιαβαρά.

Για την Στελατσούρα, 19 πόντους είχε ο Βισίντιν, 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ ο Ινοτσέντι και 15 πόντους ο Πουγκλιάτι.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-36, 53-63, 82-78

NEXT GEN PATRAS (Σπανούλης): Καλλιόντζης, Σάραφ 2 (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λαγός, Μάλοβετς 4, Σαμοντούροβ 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 κερδισμένα φάουλ), Πιετρούς 16 (1/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/14 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη), Νταντιέ 16 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/9 βολές), Ντιαβαρά 14 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίνις 2