Μονακό-Άλμπα 91-74: Πήρε την νίκη, έμαθε και τον αντίπαλο της στα playoffs

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 91-74, για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-13 (7η θέση), ενώ η Γερμανική ομάδα έπεσε στο 12-16 (10η θέση). Η ομάδα από το Πιργκιπάτο μετά την εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 97-88, έμαθε ότι θα αντιμετωπίσει στα playoffs της EuroLeague, τον Ολυμπιακό.

Αν και η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους (14-12, 5' λεπτό), με την Μονακό να βρίσκει λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 14-8, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο με όπλο την άμυνα του και με τους Μοτεγιούνας και Χολ να δίνει κυρίως επιθετικές, έκανε ένα επί μέρους σκορ 23-15 και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-37).

Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 91-74.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον και Μοτεγιούνας με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώιρσαν οι Κουμαντζέ και Ζούσμαν με 13 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-22, 49-37, 68-54, 91-74

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.