Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 66-75: Με υπογραφή των Μίροτιτς και Καλάθη έκανε το 2-1

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με  και έκανε το 2-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα και με 13 πόντους (18-5, 5' λεπτό). Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν δυνατά στα επόμενα λεπτά, παρά την πίεση της Μπάγερν Μονάχου και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Η Καταλανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-31).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 18-10. Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Η Μπαρτσελόνα κράτησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 75-66, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των playoffs της EuroLeague.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Σμιτς με 25 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει οχτώ πόντους, επτά ριμπάουντ και οχτώ ασίστ σε 27:57 λεπτά. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Λούτσιτς και Ρούμπιτ με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-26, 31-49, 49-59, 66-75