Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 59-52: Με υπογραφή του Βέιλερ-Μπαμπ έγινε το 2-2

Όλα θα κριθούν στο πέμπτο παιχνίδι για το ζευγάρι της σειράς ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και στην Μπαρτσελόνα, με τους Βαυαρούς να είναι μπροστά από την αρχή του αγώνα στο Game 4 και για αυτό νίκησαν, εντός έδρας με 59-52, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν την σειρά στο 2-2.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπάγερν Μονάχου να κάνει ένα επί μέρους σκορ 11-4 και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-25).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (14-9), με την Γερμανική ομάδα να διατηρεί την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων και να προηγείται με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-34).  Αν και η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 18-9, η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντος έδρας με 59-52.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Βέιλερ-Μπαμπ (8ρ. και τέσσερις ασίστ) και Χάντερ (5ρ. και μία ασίστ) με δώδεκα και εννέα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Αμπρίνες με 12 πόντους και τρία ριμπάουντ, ενώ ο Γιουκουμπάιτις με οχτώ πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Ο Καλάθης με τρεις πόντους και τρεις ασίστ σε 18:34 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52